AML İsim TaramaMüşterinin tanınması neden önemli ?


Aklama ve terörün finansmanı suçunun önlenmesinde en önemli unsur, müşterinin tanınmasıdır. Yönetmelik, yükümlülerce gerektiğinde risk temelli yaklaşımlar benimsenerek müşterinin tanınması konusunda gerekli tüm önlemlerin alınmasına ve kara para aklamanın yanı sıra terörün finansmanının önlenmesi konusunda da dikkat ve özeni göstermelerinin sağlanmasına yönelik maddeler içermektedir

MASAK Yönetmeliklerinde yer alan temel tedbirler, başta finansal kuruluşlar olmak üzere yükümlülerin iş ilişkisi içinde oldukları müşterilerini tanımalarını, aklama ve terörün finansmanı ile ilgili olarak karşılaştıkları şüpheli işlemleri Mali Suçları Araştırma Kurulu Başkanlığına (MASAK) bildirmelerini içermektedir. (MASAK Mevzuatı)
Mevzuatlara Uyulmaması durumunda Ne gibi Sonuçlarla Karşılaşabiliriz?


Mevzuatlara uyulmaması durumunda ilgili birimler tarafından denetlenme sürecinde Firmalarınız yaptırımlarla karşı karşıya kalabilmektedir. Bu durum Firmanızın sektörde itibar kaybına uğramasına neden olmaktadır.


Karşılaşabileceğiniz yaptırımlar:


 • Ticari yaptırımlar

 • Seyahat kısıtlamaları

 • İhracat kontrolleri

 • Varlığa el koyma

 • Ambargolar

 • Sermaye kontrolleri

 • Maddi yaptırımlar

 • Hapis cezaları 1. Search Sanctions olarak müşterilerimizi olası risk oluşturabilecek durumlardan korumak, cezai yaptırımlarla karşı karşıya kalmaması ve itibar kaybına uğramaması adına yerli ürünlerimizle hizmet vermekteyiz.

 2. Müşterilerinizi tekli, periyodik veya çoklu şekilde Yaptırım, İzleme (watchlist) ve PeP listelerimizden kolayca sorgulayabilirsiniz.

 3. Müşterilerinizi anlık olarak her 10 dakikada bir güncellenen listelerimizden kontrol ederek risk durumunu en aza indirmiş olursunuz.

 4. Enterprise API entegrasyonuyla tekli sorgulamanın (single-search) yanı sıra birden fazla kişiyi aynı anda sorgulayarak (multi-search) zamandan kazanmış olursunuz. Listelerimizde 200’den fazla ülke ve 2000’den fazla yaptırım listesi bulunmakta ve bu sayılarımız anlık olarak 10 dakika bir güncellenmektedir.

Demo İsteyin

Servislerimiz, entegrasyon süreçleri, demo talebi veya size özel çözümlerimiz konusunda bizimle iletişime geçebilirsiniz.