Olumsuz Medya (Adverse Media)


Olumsuz medya, televizyon, radyo, yazılı veya internet medyasında geliri, itibarı, toplum ilişkileri, kamu güveni veya iyi niyeti açısından olumsuz etkiye sahip olması muhtemel ve ulusal veya bölgesel haberler anlamına gelir.

Olumsuz medya sorgulaması, bir kişi ya da kurumun suç faaliyetine karıştığına dair bir risk veya iddiayı ortaya çıkarmayı hedefleyen müşteri durum tespiti süreçlerinin önemli bir unsurudur. Bu tür durumlarda olumsuz haber sahibi kişi veya kurumlarla ilişkili olmak her zaman risk durumunu bulundurmaktadır. Bu durum işletmeniz bakımından finansal anlamda ve itibar kaybı anlamında her zaman risk durumunu içinde bulunmanızda neden olur.


Olumsuz medya ortamları nerelerdir?


Olumsuz medya ortamı sadece haber içeriklerinden oluşmamaktadır. Kişi veya kurumla ilgili yazılmış makaleler, yazılar, sosyal medya içerikleri vs. gibi birçok durumu göz önünde bulunduruyor ve bunların sonucunu müşterilerimizle paylaşıyoruz.


Unutulmaması gereken bir durum da: hakkından olumsuz haber yapılmış veya olumsuz yazılar yazılmış her kişi veya kurum suçlu değildir. Risk durumunu göz önünde bulundurup müşterinin tanınması aşamalarının tamamının gerçekleştirilmesini sağlamanız gerekmektedir.


FATF, kuruluşların müşterilerinin risk profillerini oluşturmak ve içinde bulundukları işin doğasını anlamak için doğrulanabilir Adverse Media uygulamalarını önermektedir. Ayrıca FATF, müşterilerin geçmişe dönük adli soruşturmalara veya mevzuatla ilgili cezalara tabi tutulup tutulmadığını araştırılmasına da vurgu yapmaktadır.

Demo İsteyin

Servislerimiz, entegrasyon süreçleri, demo talebi veya size özel çözümlerimiz konusunda bizimle iletişime geçebilirsiniz.