FATF Türkiye’yi ‘gri listede’ bıraktı!


Mali Eylem Görev Gücü – The Financial Action Task Force (FATF), ‘Türkiye’yi kara para aklama ve terörün finansmanı ile mücadelede yetersiz çabalar nedeniyle’ ‘gri listede’ bıraktı. FATF Türkiye’yi, ‘sistemik yaptırımlardan kaçınma, kara para aklama ve terörün finansmanı ile ilgili endişeler’ nedeniyle Kasım 2021’de ilk kez ‘gri listeye’ almıştı. Mali Eylem Görev Gücü, Türkiye’yi terörün finansmanı konusundaki kovuşturmasını artırmaya IŞİD ve El Kaide gibi BM tarafından belirlenen terör örgütlerine karşı davalara öncelik vermeye çağırdı.

FAFT, kara para aklama, terörün finansmanı ve uluslararası finansal sistemlerin bütünlüğüne yönelik olası tehditlerle mücadele edebilmek amacıyla, 1989 yılında kuruldu. Türkiye’nin de kurucu üyesi olduğu kurum, her yıl kara para aklanması ve terörün finansmanının engellenmesi yolunda ülkelerin yaptığı çalışmaları inceliyor ve konuya ilişkin dünya tablosu çıkarıyor.

Gri Liste , kara para aklama ve terörün finansmanı konusunda eksiklikleri bulunan ve risk içeren ülkelerin yakın gözetim altında tutulması anlamına geliyor. Bu listeye alınan ülke, stratejik ve yasal eksikliklerini giderme taahhüdünü takvime bağlayarak, gerekli adımları atarsa, listeden çıkarılıyor. 

Bunun yanı sıra 2018 yılında "teröre finansal destek sağladığı" ve "kara para aklanmasını engelleyemediği" gerekçesiyle gri listeye alınan Pakistan listeden çıkartıldı. FATF Başkanı T Raja Kumar, Fransa'nın başkenti Paris'te düzenlenen iki günlük toplantının ardından yaptığı açıklamada, "teröre destek" olduğu gerekçesiyle geçen yıllarda yaptırım uygulanan Pakistan'ın gri listenden çıkarıldığını duyurdu. Açıklamada FATF tarafından getirilen şartları karşıladığı gerekçesiyle Pakistan'ın listeden çıkarıldığı bildirildi.

Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif, listeden çıkarılmaları üzerine yaptığı açıklamada, kararlı ve istikrarlı çalışmaların bir sounucu olarak FATF gri listesinden çıktılarını belirterek, bu süreçte rol oynayan tüm askeri ve sivil yetkililere tebrik mesajı gönderdi. FATF'ın gri listesinde yer alan ülkeler, bu durumun etkilerini en çok ekonomik alanda hissediyor. Bu kapsamda gri listeye eklenen ülkeler, uluslararası alanda borç alma, ticaret yapma yeteneğinden mahrum kalabiliyor. 

DİĞER BLOG YAZILARIMIZ İÇİN TIKLAYINIZ.


 

Demo İsteyin

Servislerimiz, entegrasyon süreçleri, demo talebi veya size özel çözümlerimiz konusunda bizimle iletişime geçebilirsiniz.